piano

Winners ed.2017

ABOLUTE WINNER
Danor QUINTEROS (piano) Cile

CRITICAL PRIZE
Vasily MIKHAILOV – Olga VOLKOVA
(Cello-Piano) Russia


PIANISTIC PERFORMANCE

First award:
1. Danor QUINTEROS  (Cile) I – scolarship and concert
2. Anna BULKINA (Russia) II – scolarship and concert
3. JANG Yoon Kyung (South Corea) III – scolarship and concert


Cat.A
First award:
Davide DENTUTI (Italy) p.97 scolarship

Second award:
Micol DEDDA (Italy) p.92

Third award:
Beatrice MUCCILLI (Italy) p.88 ex aequo
Teodora RIZZI (Italy) p.88  ex aequo
Luis Giò PALOPOLI (Italy) p.86

Cat.B
First award:
Alena ALEKHINA (Russia) p.97 ex aequo scolarship
Ruslan PORVIN (Russia) p.97 ex aequo scolarship

Second award:
Vittoria RUSSO (Italy) p.94
Nurana ALIYEVA (Italy) p.92
Vito Andrea SOFARELLI (Italy) p.90 ex aequo
Sofia SURANNA (Italy) p.90 ex aequo

Third award:
Flavio Domenico TOZZI (Italy) p.85

Cat.C
First award:
Nikol TUKA  (Albania) p.97 scolarship
Matteo PIERRO (Italy) p.95

Second award:
Anna RIZZO (Italy) p.93
Giuseppe Marco DANIELE (Italy) p.91
Federico Antonio SURANNA (Italy) p.90

Third award:
Luca CIANCIOTTA (Italy) p.88

Cat.D
First award:
Kostandin TASHKO (Albania) p.97 scolarship
Marco OTTAVIANI (Italy) p.95

Second award:
Marie SUMNIKOVA (Rep.Ceca) p.94
Simone LOSAPPIO (Italy) p.91
Daria MUZHETSKAIA (Russia) p.90

Third award:
Leone MONACO (Italy) p.89
Irina ISAEVA (Russia) p.88
Francesca Maria VILLANI (Italy) p.87
Andreev PLATON (Russia) p.86
Chiara BRESCIA (Italy) p.85 ex aequo
Luigi MASTROIACOVO (Italy) p.85 ex aequo

Cat.H
First award:
Non assegnato

Second award:
Zhenhua DONG – Wie ZHANG (Cina) p.94
Olena ZHUKOVA – Ganna KHMARA (Ucraina) p.92
Fabio FALSETTA – Valentina OCCHIUZZI (Italy)p.91

Third award:
Giuseppe CHIAPPERINO – Giuseppe Domenico BINETTI (Italy) p.89

Cat.I
First award:
Vasily MIKHAILOV – Olga VOLKOVA (Russia) p.95 scolarship

Second award:
Silvia GRASSO – Liubov GROMOGLASOVA (Italy-Russia) p.92
Enrico VACCA – Ottavia Valentina PASTORE (Italy) p.91

Third award:
Quintetto DIOMEDE (Italy)p.89

Cat.L
First award:
Non assegnato

Second award:
Pavel STASENKO  – Anton KOVAL  (Russia) p.93

Third award:
Natalia LEBEDIK – Yana NIZAMETDINOVA (Russia) p.87
Marcella DIVIGGIANO – NicolaBASILE (Italy) p.85

Cat.M
First award:
Xiao HAN (Cina) p.95 scolarship

Second award:
Pavel STASENKO (Russia) p.94
Bambina VISCOVO (Italy) p.92
Vincenzo SANTORO (Italy) p.91 ex aequo
Maria Chiara SCARALE (Italy) p.91 ex aequo
Oh YUNYEONG OH (South Corea) p.91 ex aequo
Linlin WEI (Cina) p.90

Third award:
Ayumi KOSEKI (Japan) p.88
Hyunmo CHO (South Corea) p.87
Desireé PAPPAGALLO (Italy) p.86 ex aequo
Qing GONG (Cina) p.86 ex aequo
Ho Ming MAK (Hong Kong) p.85

Associazione Musicale e Culturale “D.Lobefaro”-via F.lli Rosselli, 1 – 70023 Gioia del Colle (BA) - Tel (+39) 080 3433405